Simplified-coding

Περιγραφή

Το Simplified Coding είναι μια ιστοσελίδα εκμάθησης προγραμματισμού στα Ελληνικά, εντελώς δωρεάν, χωρίς διαφημίσεις ή συνδρομές. Η ιστοσελίδα γεννήθηκε τον Σεπτέμβριο 2022, στην Επανομή Θεσσαλονίκης, όπου οι ιδρυτές, Οδυσσέας και Νίκος, ήθελαν να δημιουργήσουν μια ιστοσελίδα για την εκμάθηση προγραμματισμού. Πλέον η ομάδα μας αποτελείται από τον Οδυσσέα, Νίκο και Μάριο, μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα Ελληνικά σχολεία.

Ο στόχος του Simplified Coding είναι να παρέχει μαθήματα προγραμματισμού εντελώς δωρεάν για όλους. Αυτό γιατί πιστεύουμε ότι ο προγραμματισμός είναι μία από τις πιο σημαντικές δεξιότητες που μπορεί κάποιος να αναπτύξει, ανεξαρτήτως του τομέα στον οποίο θέλει να εργαστεί/εργάζεται. Το πρόβλημα είναι πως Ελληνικό Διαδίκτυο, υπάρχουν ελάχιστες πηγές εκμάθησης κώδικα και οι περισσότερες από αυτές περιέχουν διαφημίσεις ή δεν είναι εντελώς δωρεάν. Γι’ αυτό το Simplified Coding θα είναι πάντα δωρεάν και δεν θα έχει κανενός είδους διαφημίσεις. Θέλουμε το Simplified Coding να διαδοθεί στην Ελληνική κοινότητα και να μπορέσουμε να διαδώσουμε τον προγραμματισμό σε όλους.

O κατάλογος των μαθημάτων που μπορείτε να κάνετε στην ιστοσελίδα περιλαμβάνει :
  • Βασικές Έννοιες Υπολογιστών
  • Βασικές Έννοιες Προγραμματισμού