MOOC : Ψηφιακή εκπαίδευση με πολιτιστική κληρονομιά

1. Κωδικός Μαθήματος   Culture_EL

2. Έναρξη Μαθήματος  28 Μαρ 2022

3. Λήξη Μαθήματος  11 Μαϊ 2022

4. Προσπάθεια 5 ώρες (25 συνολικά)

Η πολιτιστική κληρονομιά έχει καίριο ρόλο να διαδραματίσει στην εκπαίδευση. Ενώ οι γλώσσες, η διδακτέα ύλη και τα σχολικά προγράμματα μπορεί να αλλάξουν σε όλο τον κόσμο, η ανάγκη να εξετάσουμε το παρελθόν για να κατανοήσουμε το παρόν είναι κοινή μεταξύ των γενεών και είναι καθολική.

Με στόχο την αύξηση των ψηφιακών πολιτιστικών δεδομένων ως αξιόπιστης πρωταρχικής πηγής —ουσιαστικής σημασίας σε αυτή την εποχή της παραπληροφόρησης— για την εφαρμογή καινοτόμων παιδαγωγικών μεθόδων, η επανεκτέλεση του MOOC της Europeana «Ψηφιακή εκπαίδευση με πολιτιστική κληρονομιά» δίνει τη δυνατότητα στους/στις εκπαιδευτικούς και τους/τις εκπαιδευτές/-ριες να χρησιμοποιούν τις ψηφιακές τεχνολογίες, οι οποίες είναι απαραίτητες για την ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων για τη διά βίου μάθηση. Αυτό το online μάθημα θα διερευνήσει το εκπαιδευτικό δυναμικό της ψηφιακής πολιτιστικής κληρονομιάς, βελτιώνοντας την κατανόηση των εκπαιδευτικών και των εκπαιδευτών/-ριών, ώστε να μπορούν να την ενσωματώσουν αποτελεσματικά στα μαθήματα και τις πρακτικές τους, ανεξάρτητα από το θέμα που διδάσκουν.Ο τελικός στόχος είναι ο σχεδιασμός περιεχομένου που κινητοποιεί και εμπλέκει,τους μαθητές/-ριες, επισκέπτες/-ριες μουσείων ή τους/τις δια βίου εκπαιδευόμενους/-νες, ώστε να προετοιμαστούν ως ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες με βασικές ικανότητες απαραίτητες για τη ζωή τους.

Αυτό το MOOC χρησιμοποιεί την ψηφιοποιημένη συλλογή πολιτιστικής κληρονομιάς της Europeana και περιεχόμενο από το ιστολόγιο «Teaching with Europeana», όπου οι συμμετέχοντες/-σες θα βρουν πόρους σε πολλαπλές μορφές (όπως εικόνες, βίντεο, κείμενα, 3D) και γλώσσες, διάφορα εργαλεία όπως τα Transcribathon και Historiana και άλλο έτοιμο υλικό που μπορούν να ενσωματώσουν εύκολα στις εκπαιδευτικές τους δραστηριότητες. Επιπλέον, το μάθημα θα παρουσιάσει το πρότυπο σεναρίου μάθησης και θα καθοδηγήσει τους/τις συμμετέχοντες/-σες να το χρησιμοποιήσουν και να δημιουργήσουν το δικό τους. Για να βοηθήσει τους/τις συμμετέχοντες/-σες, το μάθημα προσφέρει μια γκάμα βίντεο με σενάρια μάθησης που έχουν δοκιμαστεί και έχουν σχεδιαστεί από εκπαιδευτικούς από διαφορετικές χώρες.

Επιπλέον, το μάθημα αυτό θα προωθήσει τις καινοτόμες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και θα διευκολύνει την ανοικτή σχολική εκπαίδευση και τους υβριδικούς χώρους για την εκπαίδευση, συνδέοντας μουσεία, βιβλιοθήκες και άλλα πολιτιστικά ιδρύματα με σχολεία μέσω εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που βασίζονται σε περιουσιακά στοιχεία πολιτιστικής κληρονομιάς.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το μάθημα με τον δικό σας ρυθμό. Θα ανοίγουμε μια διδακτική ενότητα στην αρχή κάθε εβδομάδας και θα υπάρχουν μόνο κάποιες προθεσμίες που θα πρέπει να προσέχετε (αυτές για τα κουίζ και/ή τη δραστηριότητα αξιολόγησης από ομότιμους).

Εγγραφείτε στην ομάδα Facebook ή μοιραστείτε τις σκέψεις σας στο Twitter με το hashtag #DigitalEducationMOOC-EL.

Υλοποίηση : ΠΑΔΑ - ΠΣΔ